Bankerat

Jak ušetřit na povinném ručení

Povinné ručení je investicí, které se nevyhne žádný majitel automobilu. Není to místní výmysl, řidiči ho musí platit ve většině zemí světa. Proto také zelená karta, doklad o zřízení povinného ručení, platí téměř všude po Evropě.

Cena povinného ručení, jinak nazývaného také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, se v ČR odvíjí od mnohých kritérií. A z toho už nám jasně vyplývá, jak se na něm dá ušetřit.

Pořiďte si nové auto

Možná trochu kontraproduktivní rada, ale takhle to skutečně funguje. U nových aut se platí méně, protože je u nich nižší šance, že se něco rozbije a vlivem toho dojde k autonehodě.

Jezděte opatrně

Částka se řídí také podle zkušeností a jízdních dovedností řidiče. Čím více let bez nehod, tím větší je sleva na povinné ručení. Pojišťovny dávají za každý rok bez nehody slevu ve výši 5 % z ceny pojistného.

Jezděte jen tehdy, když je to nutné

Pojišťovna Allianz přišla od října letošního roku s absolutní novinkou. Řidičům účtují poplatky podle počtu ročně najetých kilometrů, takže pokud jezdíte málo, bude to pro vás nejspíš nejlevnější povinné ručení. Naopak jestli vyjíždíte denně, tohle asi nebude to pravé ořechové.

Pojistěte rodinné auto na nejstaršího člena rodiny

Už jsme si vysvětlili, že vyšší počet let bez nehod znamená vyšší slevu. Podobně jsou zvýhodňováni zkušení řidiči. Mladí lidé do 28 let platí nejvíce, protože zpravidla nemívají naježděných tolik kilometrů a pravděpodobnost nehody je u nich vyšší.

Porovnejte nabídky všech pojišťoven

Možná zjistíte, že oproti současnému povinnému ručení můžete ušetřit i tisíce korun. Abyste našli nejlevnější povinné ručení, je nejlepší využít nějaký srovnávač, jemuž jen sdělíte potřebné údaje, a on vám ukáže nabídky různých pojišťoven. Takový najdete například na www.srovnano.cz. Pokud si vyberete, dostanete navíc ke své pojistce slevový šek na Mall.cz a tým právníků, který vám vymůže odškodnění v případě nehody.

Při výběru povinného ručení se totiž rozhodně nevyplatí šetřit na úkor kvality a poskytovaných služeb. Raději si připlaťte, abyste si mohli být jistí, že za vás pojišťovna v případě nehody skutečně zaplatí škody.