Vybíráme výhodné pojištění auta

Podle zákona musí mít povinné ručení (tzv. pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla) sjednáno každý majitel motorového vozidla. Pokud ho nemá, riskuje vysokou pokutu a současně celoživotní dluh. Škody se i u malých dopravních nehod mohou vyšplhat do astronomických výšin. Nehazardujte. Za pojistku se platí jen několik tisíc korun ročně a pokud jste chytří, vyberete si pojistku s maximálním krytím za minimální cenu. Jak na to?

Jak povinné ručení chrání?

Kryje škody, které provozem vozidla způsobíte druhé osobě. Vztahuje se na škody na majetku, zdraví a kryje i ušlý zisk. Vzhledem k tomu, že jejich výše může dosáhnout i několika desítek milionů korun, rozhodně se nevyplácí příliš šetřit. Prvním ukazatelem kvality pojistky jsou pojistné limity. Jejich minimální výše je 35 000 000 Kč, maximální 150 milionů Kč. Když by při nehodě došlo ke škodám přesahující stanovenou výši, musíte rozdíl uhradit ze svého. Nešetře tedy tím, že sjednáte pojistku s nízkými limity.

Srovnání se vyplatí

Raději si proveďte srovnání nabídek. Snadno porovnání pojištění uděláte online. Stačí zadat jen základní informace o vašem vozidle a vybrat si nejvýhodnější variantu. Je dobré se zaměřit na bonusy. Některé pojišťovny nabízí za výhodnou cenu například pojištění všech skel, proti srážce se zvěří, úrazové pojištění pro všechny členy posádky, ochranu při prokousání kabelů hlodavci, pojistku zavazadel apod. Atraktivní je aktuálně nabídka na povinné ručení od ČPP. Volíte si ze 3 variant, cenu lze snížit díky vstřícné nabídce slev. Například při online uzavření smlouvy dostanete slevu 15%, pokud budete platit ročně, cena se vám sníží o 7 % aj. Porovnání pojištění se vám rozhodně vyplati.

Jak se zachovat při nehodě?

Jestliže se jedná o nehodu méně vážnou, nemusíte volat Policii ČR. S účastníky sepište protokol o nehodě a ten pošlete na pojišťovnu. Pozor – v dokumentu musí být jasně definován viník. Je lepší si udělat fotografie, usnadní to práci likvidátorovi škod. Došlo-li k úrazu, volejte kromě Policie ČR i záchrannou službu. Vždy je lepší záchranáře volat, když jsou účastníky nehody děti.