Lustry, lampy, lampičky

Už od nepaměti člověk potřeboval pro svou každodenní činnost světlo. Potmě nemůžete šít, vařit, vyrábět nástroje, stavět obydlí. Kdysi jsme svítili ohněm, ale dnes svítíme elektřinou, kterou jsme si zvykli mít všude po ruce.

Lustry, lampy, lampičky

S dostupností elektřiny se v našich domovech rychle objevila různá osvětlovací tělesa. Ve velkých rezidencích visely obrovské lustry zdobené křišťálovými ověsy, v nichž se několikanásobně odráželo světlo žárovek. U sedacích souprav a křesel stály lampy vrhající z pod umně tvarovaných stínítek měkké světlo na stránky knih. Na nočních stolcích v dětských pokojích se objevily malé lampičky připravené kdykoliv stisknutím vypínače zahnat duchy zpátky tam, kam patří. Osvětlení je pro nás důležité i v současné době. Proto dobře vybírejme a dbejme na kvalitu i tradici.

Nový neznamená nutně lepší

Marketingoví mágové se nás snaží přesvědčit, že musíme vlastnit ty nejnovější výrobky na trhu. Ale nákupní cyklus založený na rychlé spotřebě nepočítá s trvalejším užíváním. Nové věci většinou dlouho nevydrží, je jen otázkou krátkého času, než budeme potřebovat ještě novější. Naši předci si však zakládali na tom, že umí udržovat svůj majetek tak, aby sloužil další a další léta. Můžeme jít touto cestou také a dát nový kabát předmětům, které v průběhu let prokázaly svou kvalitu. Česká republika je světově známá svou tradiční výrobou svítidel a máme zde odborníky, kteří se zabývají navrhováním a výrobou moderních lustrů i osvětlovacích těles ve vintage a retro stylu. Navíc nabízejí možnost oprav, redesignu a repasování starších kousků, takže když zdědíte nádhernou secesní lampu po babičce, není problém jí vrátit bývalou krásu.

Dokonalost je v detailu

Firma, která to myslí s výrobou lustrů vážně, nepodceňuje detaily. Kompletní výrobek sestává ze spousty dílů a za všechny se musí výrobce zaručit. Proto ti nejlepší pracují s vysoce ceněným českým sklem a karlovarským porcelánem, který používají na pečlivě tvarovaná stínidla či lampové nohy. Samozřejmostí je certifikovaný elektrický systém včetně těch nejtitěrnějších součástek. V neposlední řadě věnují pozornost také barevně opředeným kabelům, které ladí se stylem svítidla, a tím pádem neruší jeho design, ať už industriální či pocházející z let minulých.

Šance zazářit

Dejme tedy šanci našim oblíbeným lampičkám z dětství, aby sloužily i našim potomkům a byly svědkem šťastných konců pohádek, které před spaním dětem čteme. Starat se o svoje milované i o životní prostředí je stejně důležité. Vraťme lesk předmětům obklopujícím nás v každodenním životě namísto pořizování nových. Naše děti a příroda to v budoucnu ocení.