Průměrná měsíční mzda pro rok 2015

Průměrná měsíční mzda pro rok 2015

Je tu téměř polovina roku 2015 a my vám opět přinášíme přehled o průměrné měsíční mzdě v tomto roce. Zaručeně vás nepotěší informace, že jsme na tom zase o něco hůře. Průměrná měsíční mzda totiž zase klesla o pár set korun. Vzhledem k průměrné roční inflaci jsme na to však ještě hůře.

Průměrnou měsíční mzdu v našem státu pravidelně zveřejňuje Český statický úřad (zkráceně ČSÚ). Získává ji aritmetickým průměrem příjmů všech českých zaměstnanců včetně prémií a odměn.

Jak je známo, tak do průměru jsou zahrnuti i jedinci s velmi vysokým platem, což hodně ovlivňuje výslednou částku. Vzhledem k tomuto faktu odhad ČSÚ říká, že pod průměrem jsou téměř dvě třetiny zaměstnanců.

Průměrná měsíční mzda

Aktuální hrubá mzda 2015 se pohybuje okolo 25 306 Kč. Na rozdíl od minulého roku je na tom podnikatelská sféra o něco málo lépe než nepodnikatelská. Minulý rok se průměrná měsíční mzda přesahovala 27 000 Kč. Došlo tedy k poklesu přes 6 %. Lépe je na tom inflace, ta se v roce 2015 pohybuje v rozmezí od 0,1 do 0,5 %, což je velmi příznivé vzhledem k předešlým letem, kdy dosahovala až 7,5 %.

Tagy:  , ,

Zanechte odpověď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>