Průměrná měsíční mzda pro rok 2014

Zajímalo Vás někdy, jaká je a byla průměrná měsíční mzda v České republice? Co to vlastně je a kde se vzala? V tomto článku zjistíte, jak na tom jste s vašimi příjmy vůči ostatním lidem pracujícím v Česku.

Průměrnou měsíční mzdu v našem státu pravidelně zveřejňuje Český statický úřad (zkráceně ČSÚ). Získává ji aritmetickým průměrem příjmů všech českých zaměstnanců včetně prémií a odměn. Výsledek hrubé mzdy se může zdát super, nicméně ve výpočtu jsou zahrnuti i zaměstnanci s velmi vysokými platy. Důsledkem toho dochází k ovlivnění statistik. Jedinci s extrémně vysokými příjmy tento průměr razantně zvyšují. Odhad ČSÚ říká, že pod průměrem jsou téměř dvě třetiny zaměstnanců.

Aktuální hrubá mzda 2014 se pohybuje okolo 24 836 Kč. Na začátku roku 2013 byla 24 066kč. Z toho můžeme vypočítat, že proběhl nárůst o 3,2%. Vzhledem k roční míře inflace v tomto roce, která činila 1,4%, jsme na tom o něco lépe. Přesněji o 337 Kč.

 

mzda

Z grafu lze vyčíst, že průměrná mzda neustále každým rokem roste. Nebylo tomu tak akorád v roce 2013, kdy došlo k poklesu o pár desítek korun.

Kalkulaci čisté mzdy 2014 můžete provést zdarma na internetových stránkách finance.cz. Kalkulačka bere v potaz zdravotní stav a další faktory, které ovlivňují výši čisté mzdy zaměstnance.

A jak jste na tom vy? Nacházíte se nad průměrem nebo jste ohodnocování podprůměrně jako většina českých zaměstnanců.
[yop_poll id=“2″]

Tagy:  , ,

Zanechte odpověď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>