Jak správně zacházet s kreditní kartou

Platit kreditní kartou je pohodlné, neboť sebou nemusíte nosit velký obnos peněz. Utrácet je snadné, ovšem je třeba mít na paměti, že utracené peníze musí člověk vrátit. Proto by se majitel kreditní karty měl vyvarovat impulsivním nákupům a zbytečnému utrácení. K žádném případě by výše plateb neměla přesáhnout vaše příjmy. Jinak byste se mohli přivodit potíže a v nejhorším případě i exekuci.

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Mnozí lidé si rozdíl mezi těmito finančními pomocníky vůbec neuvědomují, nebo tomu nerozumí. Zásadní rozdíl je v používání těchto karet. Kreditní karta je v podstatě půjčka, nebo úvěr, který se musí splatit. Pro větší názornost lze říci, že s kreditní kartou utrácíte peníze banky, které vám banka půjčila. Naproti tomu debetní kartu vám banka vydá k vašemu běžnému účtu. Jejím účelem jsou bezhotovostní platby obchodníkům či na internetu, nebo výběr hotovosti z bankomatu. V tomto případě však utrácíte své vlastní peníze, které máte na svém bankovním účtu. Název debetní vyjadřuje možnost vybírat do debetu, tzn. do minusu, který si s bankou smluvně nastavíte.

Zásady používání kreditní karty

  • limit peněz na kartě by nikdy neměl být vyšší, než je 90% vašeho příjmu na běžném účtu
  • kreditku nevyužívejte na nákup věcí, na které byste běžně neměli
  • nastavte si 100% inkaso z běžného účtu na kreditní kartu, čímž si zajistíte, že nezapomenete kartu dorovnat a tak se nedostanete do dluhu
  • nikdy kreditní kartou nevybírejte hotovost z bankomatu, neboť byste tím vypnuli bezúročné období a vyčerpané peníze by spadli do fáze úvěru a začaly by podléhat vysokému úročení

Potíže s vracením peněz

Kreditní karty jsou velice oblíbené v zahraničí, zejména ve vyspělých zemích, kde je lidé umí používat. Finanční povědomí a zodpovědnost některých našich lidí ještě není na takové úrovni, aby pro ně byla kreditní karta výhodou. Spíše vnímají kreditku jako nástroj rychlých peněz pro dosažení momentálních tužeb. Nakoupí si, co vidí, ale protože vypůjčenou částku nezvládnou splatit svým měsíčním příjmem, začnou zbytek splácet klasicky. Neuvědomují si však, že zaplatí mnohem víc, jelikož úvěr z kreditní karty je jeden z nejdražších.

Co je to bezúročné období

Kreditka umožňuje manipulovat s penězi banky po dobu 40-55 dní bezúročně. Banka vám na tuto dobu půjčí své zdroje, aniž by za to něco chtěla. Pokud celou dlužnou částku splatíte ve stanovené bezúročné době, půjčili jste si zadarmo. Tehdy se kreditka opravdu vyplatí.