K odhalení dlužníka stačí zajít na poštu

Kupovat auto či dokonce nemovitost od neznámého člověka se nemusí vyplatit. Může proti němu být vedena exekuce, takže o nabytý majetek můžete snadno přijít. Proto je dobré si prodávajícího prověřit, což je od letošního července usnadněno.

Dostupnost informací

Výpis z evidence exekucí můžete od 1.7.2016 získat na počkání na pobočkách České pošty. Podmínkou je, aby příslušná pobočka disponovala tzv. Czech POINTem. Takových je v současnosti v ČR 981. Výpis obsahuje konkrétní exekuční řízení, takže lze věrohodně zjistit nejen jak jste na tom sami se svými exekucemi, ale také si ověřit solventnost osob, od kterých chcete něco koupit, nebo s nimi přicházíte do kontaktu v obchodním vztahu či v osobním životě. Za jednu stranu výpisu zaplatíte na poště 50 Kč, čímž můžete předejít komplikacím a vlastním škodám.

Situace, v jakých se výpis vyplatí:

  • pronajímáte nemovitost a chcete předejít důsledkům exekuce
  • kupujete nemovitost a chcete mít jistotu, že není součástí exekuce a majitel s ní může nakládat
  • živnostník a podnikatel chce mít jistotu, že na jeho zákazníka není vedena exekuce a nehrozí tak jeho platební neschopnost
  • kupujete vozidlo a chcete mít jistotu, že vám nebude zabaveno, pokud by bylo součástí exekučního řízení
  • půjčujete někomu peníze
  • chcete se sami ujistit, že proti vám není nařízeno exekuční řízení

Důvody rozšíření dostupnosti

Výpisy z CEE jsou preventivním nástrojem v mnoha životních situacích. Člověk totiž může přijít o majetek mnohdy nejen svou vinou. Proto lze pomocí výpisu předejít komplikacím a ztrátám v případě, že byste vstoupili do právního vztahu s někým, na koho je uvalena exekuce a vy byste o tom nevěděli. Z evidence se dozvíte, zda byla na konkrétní osobu nařízena exekuce, který soudní exekutor byl pověřen jejím provedením, o jakou vymáhanou povinnost se jedná nebo také kdy byla exekuce nařízena, či zda byla odložena či zastavena.

Informace o dlužnících i on-line

Kromě pošty můžete i dál žádat o výpis z centrální evidence exekucí na pobočkách Exekutorské komory ČR v Praze a Brně. Za jednu stranu ověřeného výpisu zaplatíte rovněž 50 Kč.