Hledáte pronájem bytu v Teplicích? Na 2+1 si připravte 8 tisíc Kč – ceny pozvolna rostou!

Potřebujete si zajistit pronájem bytu v Teplicích? Pak pro vás máme dobrou radu. Na nic nečekejte a začněte hledat! Důvody, kvůli kterým byste si měli pospíšit, jsou zřejmé. Prvním z nich je omezený a navíc stále klesající počet volných bytů. Poptávka nabírá na síle, zatímco volných nemovitostí se nedostává. Na realitních webech aktuálně nenajdete více než sedm desítek inzerátů nabízejících pronájem. Na padesátitisícové město je to rozhodně málo. Druhým důvodem je pochopitelně výše nájemného. Činže se tu dlouhodobě držely na velice přijatelné úrovni a když už stoupaly, tak spíše pomalejším tempem. V posledních dvou „covidových“ letech pak došlo podobně jako ve zbytku České republiky dokonce k jejich stagnaci. Rostoucí poptávka po nájemním bydlení, na jejíž příčiny se za okamžik podíváme, však situaci mění. Potřebujete bydlet? Dlouho neotálejte a najděte si něco hned!

Za pronájem bytu v Teplicích si nepochybně připlatíte

Náklady na bydlení ukrajují z našich rodinných rozpočtů stále větší díl. Snad už desátým rokem v řadě rostou ceny nemovitostí, po menší přestávce způsobené pandemií nemoci Covid-19 začínají stoupat činže a aby toho nebylo málo, přidaly se enormně zdražující energie. Ani hypotéky už nejsou tak dostupné jako donedávna. Pokud patříte ke stále se rozrůstající části populace, která na vlastní střechu nad hlavou nedosáhne, asi o tom víte své. Vlastnictví domu nebo bytu se pomalu ale jistě stává doménou bohatších vrstev a není rozhodně vyloučeno, že pro budoucí generace bude vlastní nemovitost jen nedostižným snem. Pojďme se ale vrátit k tomu, co vás zřejmě zajímá nejvíce. Hledáte bydlení v severočeských Teplicích? Žili jste v domnění, že je tu lacino? Bývávalo! Počítejte s tím, že si za pronájem bytu citelně připlatíte!

Severní Čechy už nejsou levné

Pokud jste byli až dosud přesvědčeni, že je bydlení na severu Čech levné, asi vás nemile překvapíme. Zdejší ceny sice bývaly ve srovnání s jinými kraji příznivé, ale to je minulost. Ještě v roce 2017 bylo možné 2+kk v cihlovém domě koupit i za méně než 350 tisíc Kč. Před dvěma lety byste už potřebovali nejméně 500 až 600 tisíc. A jaká je situace dnes? Pokud nemáte k dispozici alespoň milion korun, raději to ani nezkoušejte! To však hovoříme o průměrných cenách v rámci celého kraje. Teplice jsou samozřejmě dražší. Dvoupokojový byt vás zde vyjde na dva miliony. Přinejmenším. Že se takto enormní zdražování nemovitostí musí dříve či později promítnout také do hladiny činží, o tom asi není pochyb. Hledáte pronájem? Za dva pokoje s kuchyňským koutem dáte v Teplicích už v průměru 8 tisíc korun měsíčně. Třípokojový byt pak neseženete pod deset tisíc. Kromě stoupajících cen nemovitostí je dalším důvodem růstu činží zřejmě také snaha majitelů dohnat určité „ztráty“ z pandemie, kdy se s nájmy z pochopitelných důvodů nehýbalo. Jisté je jedno. Najít levnou střechu nad hlavou je hotové terno. A to dokonce už i v severních Čechách!

Ukázka z nabídky pronájmů v Teplicích (03/2022)

Dispozice Velikost ( m2) Popis Lokalita Činže (Kč)
1+1 40 4.NP (max. 2 osoby) 14.října 6 500
2+kk 50 Podkrovní (po rekonstrukci) Tržní náměstí 7 900
2+1 54 Cihla (balkon) Svojsíkova 8 100
2+1 52 Cihla (3.patro) Libušina 9 000
3+kk 76 Podkroví (po rekonstrukci) Lounská 10 500

 

80 % lidí ve vlastním? Minulost!

Život v nájmu se ještě donedávna týkal maximálně jedné pětiny tuzemské populace. A přestože se výsledky průzkumů týkající se toho, kolik Čechů si může dovolit vlastní nemovitost, mohou poněkud lišit, trend je zřejmý. Vzhledem k raketově rostoucím cenám domů a bytů těchto „šťastnějších“ lidí ubývá. Nájemní bydlení zkrátka bude do budoucna stále běžnější. Stačí se podívat na západ od našich hranic, kde si drahé nemovitosti pořizují zpravidla jen bohatí lidé a tzv. vyšší střední třída, aby si člověk udělal představu, co nás asi tak čeká. Ten, kdo nemá nadstandardní příjmy, si už byt nekoupí. A průměrně vydělávajícím zájemcům, těm se sny o vlastní nemovitosti hroutí pod vlivem čím dál vyššího úročení hypoték, které jsme už zmínili o pár řádek výše. Poptávka po pronájmech tedy vzhledem k cenové nedostupnosti bytů roste a společně s ní stoupá také hladina nájemného.

Nenechte si všechno líbit!

Přestože volných pronájmů vlivem sílící poptávky ubývá, neznamená to, že nemůžete při hledání bytu uspět. Jak jsme řekli, pár desítek vhodných nemovitostí je v Teplicích přece jen k mání. A ačkoli není vaše pozice příliš komfortní, pamatujte, že máte svá práva, která vám zaručuje občanský zákoník! Co tím chceme říci? Fakt, že nutně potřebujete sehnat pronájem zkrátka není důvodem k tomu, abyste souhlasili se vším, co si majitel bytu vymyslí. Nepřistupujte na nehorázně vysokou kauci, ani na příliš časté kontroly, jimiž by vás snad vlastník nemovitosti hodlal obtěžovat. Nenechte si odepřít právo na trvalý pobyt, na chov domácích mazlíčků nebo na pravidelné vyúčtování všech služeb. Nájemník není nevolník! Nezapomeňte!

Překvapila vás aktuální hladina nájemného? Nebo jste s tím, že už ani na severu Čech nebude levno, tak trochu počítali?