Jak ušetřit za energie? Tipy, se kterými ušetříte desetitisíce

Ceny elektrické energie a plynu jsou k uzoufání. Ačkoliv to není naše vina, musíme stále šetřit energiemi a snažit se spotřebovávat co nejméně. Vysoké ceny elektřiny nás pak nutí přemýšlet nad tím, jak skutečně hospodaříme. Co lze změnit?

TIP: Tipy na výběr tepelného čerpadla přehledně na Abeceda-cerpadel.cz

Hlídejte si dotace a využijte jejich štědrost

V letošním roce je program Nová zelená úsporám opravdu štědrý. Státní kasa se otevřela a všem, kdo mají zájem o úsporu za energie, nyní stát pomáhá uhradit trvale úsporná řešení pro jejich bydlení. Využít můžeme například dotace na novostavbu. U stávajících objektů se pak může jednat o dotace na výměnu oken, nebo o dotace na zateplení. Jednotlivé programy vždy šetří až polovinu celkových nákladů na úsporná řešení.

Tepelné mosty a vlhkost

Topíte jako blázniví, ale nedaří se vám v domě udržet přijatelnou teplotu? Na vině mohou být tepelné mosty, kterými vám uniká teplo. Místa s nedostatečnou nebo chybějící izolací byste si měli co nejdříve opravit. Ani vlhkost v bytě není příjemná. Často je původcem plísní a dalších nepříjemných úkazů, které rozhodně nepotřebujeme.

TIP: I podnikatelé mohou ušetřit na energii díky tepelným čerpadlům pro firmy

Změna systému praní prádla

Jste zvyklí prát prádlo jednou týdně, až se nasbírá dostatečný počet kusů? Současné pračky už si umí poradit i s menší hromádkou prádla. Můžete například zvolit tlačítko, na kterém je označena jedna polovina. Když budete prát prádlo každý den, nebudete muset používat vysoké teploty. Ušetříte za elektřinu při každém pracím procesu. Snažte se každý podvečer pustit pračku s věcmi, které jste měli dnes na sobě. Stačí krátký prací program a nízká teplota, a vše je čisté.

Kde všude se plýtvá?

Posviťte si na místa, kde se svítí zbytečně. A také kde je spotřeba elektřiny naprosto zbytečná. Typicky se jedná o stále zapnutou televizi, počítač, nebo také o rozsvícené místnosti, ve kterých nikdo není. Důsledné vypínání vám přinese velkou úsporu.

A je to. Podařilo se vám uspořit nemalou částku.