3 tipy, jak začít šetřit na vytápění

Pokud chcete ušetřit, musíte na to myslet už při samotném výběru otopné soustavy. A v tomto článku vám ukážeme, na co si dát pozor.

Žít v dobře vytopeném bytě, ale přitom šetřit? I to se dá. Musíte jen umět zvolit správnou otopnou soustavu a její součásti. V tomto článku vám ukážeme tři možnosti, které vám pomohou ušetřit.

Elektrický radiátor

Běžný radiátor je klasika. Věděli jste ale, že na trhu najdete i zajímavou konkurenci? Jedná se elektrický radiátor, který k ohřevu využívá elektrické energie. Manuální nebo automatický odvzdušňovací ventil tady potřebovat nebudete. Teplo se tu totiž nešíří skrze teplou vodu, ale s pomocí konvekce a radiace. S elektrickým radiátorem tedy nemusíte zajišťovat topivo. Jen se připravte na to, že pokud jej budete používat nepřetržitě, můžete se vyšplhat na stejné částky jako u tuhých paliv a plynu.

TIP: Zvyšte komfort pobytu ve vaší domácnosti a ušetřete za energie s jednotkami řízeného větrání

Kvalitní radiátor

Pro správnou funkci otopné soustavy není nutný jen kvalitní termostatický směšovací ventil a potrubí. Dbejte také na materiál radiátorů. Ten totiž může výrazně ovlivnit efektivitu vytápění. Velice dobré jsou především litinové radiátory. Ty nabízí velký objem, díky čemuž pomalu vychládají. To znamená, že s nimi budete moct topit i dlouho po vypnutí topení. Hliník je přesný opak. Teplo sice rychleji naběhne, ale stejně rychle vychladne. Zlatým středem bychom tedy mohli nazvat ocel. Ta má velmi dobrou tepelnou vodivost a rychlý náběh tepla. Sice taktéž rychle chladne, ale oproti hliníku je u této položky rozdíl znatelný.

TIP: Tepelná čerpadla nabízí dlouhodobě nejlevnější náklady na teplo.

Nízkoteplotní soustava

Nejekonomičtějším způsobem vytápění je nízkoteplotní soustava. Ta vytápí váš příbytek pouze při teplotách kolem 55 stupňů, v některých případech i nižších. Pokud tedy chcete mít v pokoji dostatek tepla, budete k tomu potřebovat i velký radiátor. V opačném případě váš byt nebo dům tímto způsobem příliš dobře nevytopíte.