Vyberte správnou velikost záclon. Poradíme vám, jak na to

Pokud chcete zútulnit interiér, bytový textil je ideální volbou, jak toho docílit. Prostor dokonale dotvoří záclony a závěsy, které mají nejen estetickou funkci, ale také praktickou. Výrazně ovlivní celkový dojem z interiéru, současně však chrání soukromí před zvědavými kolemjdoucími. V následujících řádcích vám poradíme, jak vybrat správnou záclonu.

V první řadě je nezbytné podotknout, že velikost záclon byste neměli vybírat podle rozměrů okna. Ideální tedy je změřit délku garnýže, na kterou plánujete záclonu pověsit. Pokud se vám líbí nařasené záclony, zvolte dvakrát větší šířku, než je šířka okna, respektive garnýže. Znamená to tedy, že na tyč širokou jeden metr potřebujete dva metry širokou záclonu. Existují ale záclony, které dosáhnou elegantního vzhledu právě tím, že budou napnuté. Jedná se o takzvané žakárové záclony.

Žakárové záclony

Vybrat si můžete z pestré škály druhů, přičemž první možností jsou záclony žakárové, pro jejichž výrobu se používají polyesterové hedvábné příze. Záclony se chlubí jemnými i složitými vzory, navíc je možné zvolit i nějaký barevný odstín. Ve spodní části většinou bývá nějaká ozdobná obruba.

Vitrážkové záclony

Další variantou jsou záclony vitrážkové, které poznáte podle toho, že jsou krátké. Používají se hlavně v kuchyních a místnostech, kde jsou malá okna.

Voály

Specifickou kategorií jsou voály vyznačující se jemnou strukturou. Voály se perfektně vyjímají v nadčasově a minimalisticky řešených interiérech. Záclony tohoto typu mohou být nejen bílé, ale i v mnoha dalších odstínech.

Organzy

Pokud chcete místnosti vtisknout punc originality, organza je zajímavou volbou. Propouští přirozené světlo zvenčí, zároveň vytváří soukromí v interiéru. Organzy se chlubí exkluzivním vzhledem.

Jestliže hledáte internetový obchod, který se specializuje na bytový textil (povlečení, závěsy i záclony), podívejte se do nabídky e-shopu Dante.cz.