Používáte správný kancelářský papír?

Zamysleli jste se někdy nad kancelářským papírem, který používáte? Tisknete jen běžné dokumenty, jako jsou třeba faktury, nebo spíše barevné pozvánky, fotky do katalogu nebo něco jiného? Pro každý z těchto účelů je vhodný jiný papír, který ovlivní kvalitu tisku, náklady na tisk a další faktory.

Jaké jsou základní parametry kancelářského papíru

Pojďme se seznámit se základními pojmy, které se vztahují ke kvalitám papíru, s nimiž souvisí kvalita tisku, cena, trvanlivost a další. Jsou to gramáž, bělost, opacita (průhlednost) a textura.

Gramáž

Gramáž udává váhu papíru o velikosti 1 metr čtvereční. Čím vyšší je gramáž, tím je papír hrubší, silnější a propustí méně světla. Běžný kancelářský papír má hmotnost 70 – 80 g / m2, používá se pro každodenní tisk a kopírování základních dokumentů. Na letáky a běžné propagační materiály se hodí papír s gramáží 135 g, nejvyšší kvalitu představuje 200 gramový papír, který využijete k tisku katalogů a fotografií pro reprezentaci firmy.

Kontrast

Některé papíry jsou na první pohled jasně bílé, jiné nažloutlejší nebo trošku došeda. Čím je papír jasnější, tím je tisk kontrastnější a výtisky vypadají lépe. Jas určuje světlost nebo tmavost vytištěných dokumentů. Označuje se škálou od 1 do 100. Vyšší číslo znamená lepší kontrast. Nejčastěji používaná jasnost papíru je 80 a 100. Vyšší číslo znamená jasnější papír.

Opacita

Průhlednost papíru (opacita) vypovídá o pronikání světla. Méně průhledné až neprůhledné silnější papíry jsou kvalitnější. Poznáme je podle toho, když papír podržíme proti světlu a nevidíme tisk na druhé straně. Tento papír je vhodný pro oboustranný tisk.

Použití jednotlivých druhů papírů

Papír pro černobílý tisk

Běžný levný kancelářský papír standardní kvality je vhodný pro černobílý tisk na inkoustových i laserových zařízeních.

Papír pro barevný tisk

Pro barevný tisk by se měl používat kvalitnější papír s vyšší gramáží a opacitou. Pro tyto účely se hodí třeba xerografický papír s vysokou bělostí CIE 169 do kopírky i tiskárny.

Univerzální kancelářský papír

V kanceláři, kde se tisknou různé dokumenty v menším množství, se nejlépe využije univerzální kancelářský papír. Je vhodný pro černobílý i barevný tisk a kopírování.

Recyklovaný papír

S ohledem na životní prostředí můžete používat papír, který je vyrobený ze 100% recyklovaného materiálu a šetří životní prostředí. Hodí se do všech inkoustových a laserových tiskáren i kopírek.

Z široké nabídky kancelářského papíru si určitě vyberete.