Nedaří se vám sehnat práci nebo jste třeba maminka na mateřské dovolené či student, který si chce přivydělat nějakou korunu a nabízí se vám možnost pracovat na Dohodu o provedení práce (DPP)? Pojďte se s námi podívat jaké výhody či nevýhody dohoda o provedení práce přináší.
Co je dobré vědět o DPP?
Dohodu můžete mít uzavřenou s různým počtem zaměstnavatelů, můžete však podepsat pouze jedno růžové prohlášení poplatníka daně. Uzavřít ji můžete jako formu brigády nebo při sjednávání jednorázové pracovní činnosti a to i u stávajícího zaměstnavatele, se kterým máte sepsanou klasickou pracovní smlouvu. Počet hodin odpracovaných na DPP nesmí přesáhnout hranici 300 hodin za kalendářní rok a výdělek nesmí přesáhnout 10 000 Kč za měsíc.
Pokud chce zaměstnanec či zaměstnavatel využít výpovědní lhůtu, její délka je, pokud se oba nedohodnou jiným způsobem, 15 dnů.
Pokud pracujete pouze na dohodu o provedení práce a nikdo za vás neplatí zdravotní a sociální pojištění, musíte si jej hradit sami.
Pokud DPP využívají maminky na mateřské dovolené, zdravotní pojištění za ně hradí stát.
Jestliže pracujete na více dohod, na něž se nevztahuje prohlášení k dani, činí daň z příjmu z odměny plynoucí z dohody 15 %.
Pokud máte příjem s měsíční odměnou do limitu, odpracovaná doba se vám nezapočítává do doby potřebné pro důchodové účely a ani příjmy se nezapočítávají do příjmů, které ovlivňují celkovou výši důchodu.
Náležitosti smlouvy
Dohoda o provedení práce musí být vždy uzavřena písemnou formou. Přesné náležitosti naleznete na dohoda o provedení práce vzor.
Mezi náležitosti, které dohoda musí obsahovat, patří vymezení pracovní činnosti s popisem práce, rozsah práce (počet hodin), výše odměny, která se za provedení práce sjednává a do dalších náležitostí patří například místo výkonu práce, případně termín odevzdání zadaného úkolu nebo další ujednání.
Více podrobných informací naleznete na portálu vimvic.cz.
Zanechte odpověď