Víte, k čemu je dobrý operativní leasing? Podnikatelé zbystřete

Význam slova leasing patrně zná každý. Ovšem co je operativní leasing ví asi málokdo. Je to služba určená pro soukromníky, živnostníky či menší firmy a stejně jako leasing se týká automobilů.

Jak to funguje

Na rozdíl od běžně využívaného finančního leasingu, zůstává vozidlo při operativním leasingu i po skončení smlouvy majetkem leasingové společnosti. Ta jej však může klientovi po dohodě odprodat. Pokud jde o měsíční splátky, tak ty tvoří z větší části rozpočítaný rozdíl mezi pořizovací a tabulkovou zůstatkovou hodnotou vozidla.

Výhody

Výhodou operativního leasingu pro zákazníka je především skutečnost, že se nemusí starat o placení povinného ručení, havarijního pojištění, termíny údržby, výměnu letních a zimních pneumatik a další náklady, které jsou ve většině případů u této služby starostí majitele, tzn. leasingové společnosti.

Tyto nezbytné náklady jsou pak většinou zahrnuty v ceně nájmu. Přesné složení závisí na typu služby, mezi které může také patřit zapůjčení náhradního vozu v případě servisu, výměny pneumatik nebo závady na zapůjčeném vozidle. Další výhodou pro zákazníka je skutečnost, že po skončení platnosti smlouvy si dané vozidlo může od leasingové společnosti odkoupit nebo požádat o nový automobil.

Pro podnikatele a menší firmy má výhodu také v účetnictví, jelikož na rozdíl od finančního leasingu, jehož cílem je převedení vozu do majetku zákazníka, je operativní leasing zaměřen hlavně na užívání vozu. V pravidelných splátkách totiž klient zaplatí jen rozdíl mezi pořizovací a garantovanou zůstatkovou cenou vozu na konci leasingu. Další výhodou pro právnické osoby je, že v zapůjčeném autě nevážou svůj kapitál, který mohou použít na rozvoj svého podnikání nebo jako rezervu pro nečekané výdaje.

Významná je i otázka prestiže podnikatele, který může po jednom či dvou letech vyměnit vozidlo za zbrusu nové.

Povinnosti zákazníka

Zákazník je smlouvou omezen obvykle na 1 nebo 2 roky. To je vedle povinnosti dodržet předepsaný nájezd kilometrů jeho jediným omezením a povinností. Při sjednání smlouvy o operativním leasingu je stanoven určitý počet kilometrů, který musí klient dodržet. Pokud najede kilometry nad stanovený limit, jsou kilometry navíc zpoplatněny. Samozřejmostí jsou určité sankce za případné poškození vozidla.

Zanechte odpověď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>