Klady a zápory EET

Zkratka EET není nic jiného, než v současnosti jedno z nejdiskutovanějších témat – elektronická evidence tržeb. V poslanecké sněmovně je stále sváděn tvrdý boj mezi jejími zastánci a odpůrci. Zastánci vyzdvihují její klady, kterými by měl být hlavně vyšší daňový příjem pro stát. Naopak odpůrci upozorňují na zbytečné komplikace pro drobné podnikatele.

Co je EET

Elektronická evidence, neboli online kontrola tržeb, by se měla týkat podnikatelů a živnostníků, kteří za zboží a služby přijímají platby v hotovosti nebo kartou. Všechny platby by se zaevidovaly do centrálního úložiště Finanční správy. Jedná se o moderní systém rychlé komunikace mezi podnikatelem a Finančním úřadem. Konkrétně to znamená, že každá hotovostní tržba podnikatele nebo živnostníka se v okamžiku zaplacení zaeviduje prostřednictvím internetu v centrálním úložišti Finanční správy a jako potvrzení bude zaslán zpět kód, který podnikatel uvede na účtence. Evidovat by se měly platby v hotovosti, kartou, kupony, stravenkami nebo šeky.

Klady EET

checkout-590358_960_720Podle Ministerstva financí by tento systém měl vést k narovnání podmínek v podnikání a k zamezení daňových úniků. Zamezilo by se tak daňovým únikům, neboť případné podvodné jednání podnikatele by pro Finanční správu bylo snadno rozpoznatelné. Systém by umožnil efektivnější zacílení finančních kontrol tam, kde se projevují nesrovnalosti. Poctiví podnikatelé by tak nebyli zdržováni a obtěžováni zbytečnými kontrolami.

Zavedení EET je důležité k zabránění negativního dopadu krácení tržeb nejen na poctivé podnikatele, ale na všechny občany, kteří odvádějí daně tak, jak mají. Mnohdy se stává, že poctiví podnikatelé nemohou obstát v konkurenci těch, kteří nepřiznávají tržby a tudíž neplatí daně.

Ve svém důsledku by zavedení EET znamenalo vyšší příjem do státního rozpočtu, čímž by se nemuseli zvyšovat daně, ale naopak je v budoucnu snižovat. To by zároveň znamenalo možnost vyšších investic do zdravotní péče, do sociální oblasti, do vzdělání apd.

Zápory EET

Opozice argumentuje zejména tím, že budou zbytečně obtěžováni drobní živnostníci a že se daňový příjem stejně moc nezvýší. Nový systém by vyžadoval internetové připojení a vybavení k online režimu.

Tyto argumenty lze vyvrátit tím, že není nutné kupovat vždy nákladnou pokladnu, ale řešit to například PC, mobilem, tabletem nebo jiným pokladním zařízením, jehož volba je na podnikateli. Drobným živnostníkům postačí pouze chytrý telefon nebo tablet a malá tiskárna. Navíc by to nepředstavovalo žádnou významnou finanční zátěž pro dotyčného, neboť internetové připojení půjde dát do nákladů na podnikání.

Tagy:  

Zanechte odpověď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>