Zlato je universálním platidlem již od dávných časů. Po staletí si udržuje svou neměnnou hodnotu, která na světových finančních trzích kolísá jen velice minimálně. Zlatem můžete platit kdekoliv na světě a nepotřebujete ani směnárnu. Investovat do zlata se skutečně vyplatí, jelikož zlato si svou hodnotu udržuje i v dobách zlých, kdy se ekonomice nedaří, v horším případě hrozí například měnová reforma či další finanční pohromy.
Investice do zlata
Způsobů investování do zlata je několik. Můžete si zakoupit například zlaté cihličky, které jsou vyráběny v několika hmotnostech nebo zlaté šperky. Ty mají trvalou hodnotu a většinou se v rodinách dědí z pokolení na pokolení. Dobré je také využít služeb renomovaných a ověřených společností, které se investováním do zlata zabývají.
Přestože je investování do zlata výhodné a nabízí se několik variant, je s podivem, že Češi do zlata stále příliš neinvestují. Z průzkumů vyplývá, že každý Čech vlastní v průměru 0,8 gramu zlata, zatímco průměrný Němec má 122 gramů zlata, což je 150krát více. Přitom například zlaté snubní prstýnky váží zhruba od 1,9 gramu výše.
Jak Češi spoří
Pokud českým lidem zbývají nějaké peníze, většinou je ukládají do bank. Pouze čtyři procenta střadatelů investuje část volných peněz do zlata. Více se investuje do nemovitostí, což podle průzkumů činí asi osm procent lépe situovaných českých občanů. Nejvíce Čechů volí některou z forem účelově vázaných peněžních produktů, jako jsou především stavební spoření nebo penzijní fondy.
Trend poslední doby
V poslední době se přece jen stále více Čechů začíná obracet k možnostem uložit své volné peníze do jiných hodnot, zlato nevyjímaje. Tuzemská společnost Golden Gate CZ zveřejnila zprávu, ze které vyplývá, že v r. 2015 zaznamenala oproti minulým létům dvojnásobný prodej zlata a stříbra v České republice. Pro představu to znamená, že v uplynulém roce byla prodána 1,2 tuny investičního zlata.
Zanechte odpověď