Získat půjčku se může zdát velmi snadné. Množství reklam k tomu přímo vybízí, ať už se jedná o bankovní domy, nebo nebankovní instituce. Ovšem někdy můžete být nepříjemně překvapeni, když vám například banka půjčku neschválí. Proto je dobré si nejprve pečlivě zjistit, co všechno bude k žádosti potřeba a na co si dát pozor, aby vám banka vaši žádost o půjčku nezamítla.
- Nejprve se řádně seznamte s podmínkami pro poskytnutí půjčky. Ve většině případů se jedná o základní podmínky typu minimální věk žadatele, výše příjmů nebo uvedení zaměstnavatele. Všechny banky mají tyto podmínky uvedené na svých webech, takže jsou každému zájemci k dispozici.
- Zjistěte si, jaké dokumenty může banka požadovat. Zpravidla to bývá doklad totožnosti, potvrzení o příjmu nebo výpisy z účtu. Některé banky tyto doklady nepožadují.
- Předkládejte jen ty doklady, které jsou skutečně vyžadovány. Nevymýšlejte kreativně žádné vlastní způsoby, jak a které informace bance dodat. Pokud má banka vlastní formulář, použijte ho. Jsou v něm všechny položky, které od vás banka potřebuje, takže budete mít jistotu, že na nic nezapomenete.
- Využijte úvěrové produkty. Používáte-li zodpovědně kreditní kartu nebo kontokorentní úvěr, ukazujete bance, že jste zodpovědný klient a dlužník, který je schopen plnit své závazky. Proto si hlídejte přečerpání kreditky nebo pravidelné splátky a budujte si dobrou úvěrovou historii.
- Rozlišujte rozdíl mezi zrušením a zamítnutím žádosti. Nejčastěji ruší žádost klienti, kteří nejsou spokojeni s podmínkami, nebo si to prostě rozmysleli. Banka může zrušit například nesprávně vyplněnou žádost. Naproti tomu zamítnutá žádost není dobré znamení a při další žádosti na něj může banka brát zřetel.
- Podívejte se do registrů dlužníků Credit Bureau a Solus, které sledují vaši platební historii. Své dlužníky tam evidují např. i telekomunikační společnosti. Možná tak zjistíte, že jste kdysi zapomněli uhradit fakturu a tento vroubek se s vámi stále táhne. Pokud znáte příčinu, lze s tím něco udělat.
Zanechte odpověď