Jak vymáhat dlužné nájemné po nájemníkovi?

V současné době si celá řada pronajímatelů stěžuje na nájemníky, kteří platí nájem opožděně nebo dokonce ho dokonce neplatí vůbec. Sepsali jsme pro vás, jak se na nájemníky neplatiče nejlépe připravit, co mít ve smlouvě a jak si poradit s vymáháním nájemného.

money-660245_960_720

Pronajímání se nevyplatí

Odborníci na reality tvrdí, že pronajímat byt nebo dům se vyplácí stále méně. Již dávno neplatí, že si pronájem dají bez starostí vydělat slušné peníze. Je totiž velmi obtížní narazit na nájemníka, který bude platit nájem včas, nezničí celý interiér nebo si a něj nebudou stěžovat sousedé. Najít spolehlivého nájemníka, je v dnešní době skoro nemožné.

Prověřte si nájemníka

Prvním krokem, který je nutné udělat, je si potencionálního nájemníka prověřit. K tomu slouží rejstřík dlužníků, kde se dozvíte, zda není na zájemce uvalená exekuce. Dále je dobré si sehnat na zájemce maximum informací, ideálně od předchozího pronajímatele.

Chraňte se kvalitní smlouvou

Smlouva se rozhodně nesmí stahovat z internetu. Jsou moc obecné a nepokrývají všechna možná rizika. Nájemní smlouva musí být uzavřená písemně, i v případě známých či rodinných příslušníků. Pokud není smlouva sepsaná, nájemník byt obývá neoprávněně.

Odborníci doporučují uzavřít smlouvu na dobu určitou, třeba na rok. je pak jednodušší se zbavit problematického nájemníka. Součástí smlouvy by také měl být protokol, kde je přesně uvedeno v jakém stavu byl byt předán a co je součástí vybavení bytu.

Výše a způsob platby nájemného

Smlouva musí obsahovat přesné označení bytu a způsobe jeho užívání, Důležitým bodem nájemní smlouvy je výše, způsob platby a doba splatnost nájemného. Dále pak kdo bude hradit energie a další poplatky spojené s chodem bytu. Ideálním případem, je když se nájem platí paušálně a měsíční poplatky si hradí nájemník sám.

Problémy s nájemným

Jak již bylo řešeno, spousta pronajímatelů se setkala s problémy s neplatícími nájemníky. V minulosti se o prodlení nebo neplacení postaral poplatek z prodlení. Ten byl ve výši 36,5 % ročně. Ovšem od 1. 1. 2015 byl i tento poplatek zrušen a dluh neplatícího nájemce narůstá jen o tzv. zákonný úrok z prodlení. Ten v současné době dosahuje výše 8,05 % ročně.

Důvodem, proč byl poplatek z prodlení zrušen. bylo kvůli jeho dvojkolejnosti právní úpravy. Docházelo k rozporným výkladům, kdy použít poplatek z prodlení a kdy úrok z prodlení. Zmizela tak i poslední páka, která působila na neplatiče motivačně a nutila je k zaplacení nájmů včas.

Řešení?

Pronajímatel má právo vypovědět nájemníkovi, který neplatí nájem včas nebo vůbec, nájemní smlouvu. Takové řešení je ovšem možné až po neplacení nájemného a nákladů na služby za dobu tří měsíců.

Využijte služeb odborníků

Nízký úrok z prodlení většinu nájemníků, kteří dluží nájemné, nijak nerozhodí. Z výše nájmu 8 000 měsíčně činní úrok z prodlení pouhých 50 Kč. Nájemníka je sice možné po 3 měsících vystěhovat, ale vrácení peněz vám nikdo nezaručí. je tak dobré využít služeb firem, které se ve vymáháním pohledávek vyznají.

Jak vymáhání probíhá?

Vymáhání pohledávky soudní cestou může být zdlouhavé spojené s velkým množstvím administrace a fyzicky i psychicky vyčerpávající. Firmy na vymáhání dluhů mají rychlý a efektivní proces, který využívá metod v souladu s platným právním řádem ČR. Firmy využívají písemného a telefonického kontaktování dlužníků, velmi často osobní návštěvu.

Zanechte odpověď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>