Ekvitermní regulace vám pomůže ušetřit tisíce na topení

Ušetřit peníze na topení. Zní to lákavě, že? A my víme, jak na to. V tomto článku vám představíme systém ekvitermní regulace, která se o úspory hravě postará.

Máme jednodušší život než kdy dříve. Spoustu domácností už je dnes možné ovládat skrze aplikaci v telefonu, donáškové služby zase šetří náš čas při nákupu věcí na internetu. K dokonalému a bezstarostnému životu tak chybí už jen automatické vytápění.

Automatická regulace teplot

Automatické vytápění, které samo dokáže regulovat teplotu? Není to sci-fi, ale realita. Tento způsob se nazývá ekvitermní regulace. Jde o technologii, díky které už nebudete muset hlídat optimální teplotu u vás doma. Ekvitermní regulace je založena na ekvitermních křivkách. Ty jsou označeny číslicemi a vysvětlivkami, které usnadňují ovládání celého systému.

Mezi základní poznávací znaky patří měření venkovní teploty. Ta má totiž zásadní vliv na to, na jakou teplotu bude celý systém vytápět. Když bude venku zima, systém logicky přidá a vytopí váš domov tak, aby vám bylo příjemně. V případě vysokých venkovních teplot pak zase ubere a bude vás motivovat k tomu, abyste využívali přirozené venkovní teploty. Správně nastavená ekvitermní regulace vám pak může ušetřit i tisíce korun ročně.

Jak ušetřit při vytápění?

Koupí a instalací ekvitermní regulace ale rozhodně nemáte vyhráno. Aby vše správně fungovalo, budete potřebovat i kvalitně postavené vytápění. Dbejte na to, aby topenář použil kvalitní termostatický směšovací ventil. Vysokou odolnost by pak mělo mít i potrubí a ventily (trojcestný ventil, čtyřcestný ventil).

Důležité je dávat pozor i na zavzdušněné radiátory. Se zavzdušněnými radiátory nejenže špatně vytopíte váš domov, ale také se vám výrazně prodraží celé topení. Čas od času tedy radiátory zkontrolujte a v případě potřeby jim „upusťte páru“. Poděkuje vám za to nejen celé vytápění, ale i vaše peněženka.