Kdysi bylo faux pas, když jste někomu věnovali bonboniéru, kterou před tím dotyčný věnoval vám, pouze jste si to již nepamatovali. Podobné trapasy nastávaly s kávou i s alkoholem. Dnes se zas stává, že si o Vánocích všichni vzájemně vyměníme obálky s penězi, nebo se takto průběžně všichni vzájemně obdarováváme během roku. Když už dáváme dárek, měl by mít nejen hodnotu, ale též myšlenku. Jak na to? Věnujte zlato a stříbro.
Zapomeňte na šperky. Ideálnější a efektnější je věnovat zlatou cihlu
Investiční zlato je vhodný dárek pro muže i pro ženy, dokonce jde o dárek použitelný bez rozdílu věku. Zlatá cihla, též zlatý slitek, se prodává již od jednoho gramu. Ten má hodnotu středně velké kytice a rozhodně je to lépe vynaložených 1500 Kč. Zatímco květina rychle uvadne, hodnota zlaté cihly roste tak, jak se zvedá cena zlata na trhu. A ta růst bude určitě i do budoucna. Dnes je právě zlato považováno za nejlepší ochranu vůči inflaci. Takže se zlaté cihly hodí i jako rodinné dárky, když vlastně nechcete nic utratit, ale obdarovat. Proměňte peníze na zlato a věnujte jej manželovi či manželce k Vánocům jako společný rodinný dar.
Když se nám hledají dárky nejhůř, pomůže zlato a stříbro
Obecně problematické jsou dárky pro muže. Zápasíme s nimi, jestliže chceme obdarovat společně kolegy v práci, když hledáme dárky pro muže našim zaměstnancům, pro důležité obchodní partnery, samozřejmě též v rámci rodiny. Často neumíme pořídit vhodný dárek, když jde o svátek. Problémem bývají též specifické dárky k výročí svatby či třeba k promoci, jakmile někdo z blízkých slaví, že získal titul. Pro všechny tyto příležitosti je ideálním řešením věnovat zlaté či stříbrné mince. Nejde o klasické investiční zlato. Koupíte a věnujete je však s certifikátem, takže vlastně věnujete dárek, který je zpeněžitelný a jeho hodnota roste podobně jako cena zlata a stříbra.
Univerzálními hodnotnými dárky ze zlata a stříbra jsou znamení zvěrokruhu, která se často dávají k narozeninám, k Vánocům, ale též dítěti do kolébky. Dalším vhodným univerzálním dárkem bývají jména na mincích. Pražská mincovna je vydala se všemi jmény v českém i ve slovenském kalendáři, navíc s vyraženými cizojazyčnými alternativami.